Makaleler » Gözlük » Kışın Güneş Gözlüğü Neden Kullanılmalı?

Kışın Güneş Gözlüğü Neden Kullanılmalı?

Her ne kadar güneş gözlüğü isminin etkisiyle sadece güneşli havalarda takılması gerekiyormuş gibi düşünülse de, bulutlu kış ayları ve yağmur sonrası doğan güneşin yansıdığı bahar ayları, güneş gözlüğünün en çok tercih edilmesi gereken dönemlerdir.

Yaz aylarında yanımızdan eksik etmediğimiz güneş gözlükleri, kış aylarında da vazgeçilmezimiz olmalı. Kış ayında ne gerek varmış güneş gözlüğüne diye düşünüyor olabilirsiniz ama kış güneşi göründüğü kadar masum değil!
Güneş ışınları kış mevsiminde de yeryüzüne paralel açı ile geldiği için etkilerini göstermeye devam ediyor ve bazı riskler barındırıyor. Bu sebeple yazlıklarımızı kaldırıp kışlıklarımızı çıkarırken güneş gözlüklerini olduğu yerde bırakmalı, hatta çantamızdan ya da aracımızdan, kısacası yanımızdan ayırmamalıyız. Kışın güneş gözlüğü kullanmalıyız.

Kışın güneş gözlüğü takmanın faydaları nelerdir?
Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlar, kışın kar yağdığı zaman daha da zararlı hale gelebiliyor. Çünkü bembeyaz kar, bu ışınları göze yansıtıyor ve etkisinin daha ağır hissedilmesine yol açıyor. Kışın uzun süre güneş ışınlarına maruz kalındığında ileriki dönemde sorunlar ortaya çıkabiliyor. Durmadan incelen ozon tabakasının da UV ışınlarının etkilerini artırdığını düşünürsek, kışın güneşsiz günlerde bile zararlı ışınların etkisi altındayız. Bu sebeple sadece güneşli değil, kapalı havada güneş gözlüğü takmak son derece önemli.

Yoğun güneş ışığı gözümüze nasıl etki ediyor?
Göz bebeğimiz, gözümüzü zararlı ışınlardan korumak için elinden geleni yapıyor elbette. Çevreden gelen ışığa göre büyüyüp küçülüyor mesela. Fakat aşırı ışığa maruz kaldığında yeteri kadar küçülemeyebiliyor, bu da sorunlara yol açabiliyor. Bu hasarlar ilk başta farkına varılmıyor ama sonrasında yanma, sulanma, batma ya da kanlanma gibi şikayetlerle uzman doktorların kapısı çalınıyor. Bu sebeple kışın güneş gözlüğü takmak oldukça önem kazanıyor.

Kış güneşi neden daha tehlikeli?
Kışın uzun süren karlı havalardan sonra, özellikle de yerlerin hala ıslak veya karla kaplı olduğu günlerde yanımıza sadece beremizi değil güneş gözlüğümüzü de almamız önemli. Çünkü güneş ışınları, kışın yaz aylarına göre daha riskli. Ayrıca UV ışınları, kasım ayından mart ayına kadar çok etkili oluyor. Yani kışın güneş gözlüğü takılır mı diye düşünmemek gerekiyor.

Kayak tatiline gidenler, dikkat!
Tahmin edebileceğiniz gibi kış ayında zararlı güneş ışınlarından en çok nasibini alanlar, kayak tatiline gidenler oluyor. Tatilciler, gün boyu karın ve kayağın keyfini çıkarırken başlık ya da dizlik takmak gibi bazı önlemler alıyorlar ama bazen gözleri ile ilgili yeterince önlem almayı unutabiliyorlar.
Halbuki bembeyaz kar, güneş ışığını oldukça güçlü bir şekilde yansıtarak tatilcilerin göz sağlığını risk altında bırakıyor. Bu sebeple kayak yaparken güneş gözlüklerinizi de yanınızdan ayırmamanız öneriliyor.

Güneş gözlüğünün blokaj kapasitesi
Bazen güneş gözlüğünün bir aksesuardan fazlası olduğunu unutup bin bir çeşit güneş gözlüğü modeli arasında kalıyor, doğru karar veremiyoruz. Oysa güneş gözlüğünün yüzümüzdeki estetik duruşu kadar cam kalitesi ve güneş ışığını süzme kapasitesi de önemli.
Sağlıklı bir güneş gözlüğü camının blokaj oranının %99’un üzerinde olması gerektiği vurgulanıyor. Yani bir uzmana güneş gözlüğü seçimi nasıl olmalı diye soracak olursanız, “kaşınızı mutlaka kapatıyor olmalı” gibi bir öneriden daha fazlasını söyleyecektir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır